Mattia Campo Dall’Orto ile Sokak Sanatı

Mattia Campo Dall’Orto ile 2018 yılındaki Yuka Blend’de tanıştım. Festival sürecinde onu ne kadar az tanıdığımı fark ettim. Resim, kentsel sanat, graffiti/mural, enstalasyon, baskı ve kaligrafi üzerine çalışmalarını sürdüren Mattia, hafıza ve kimlik temaları üzerine yoğunlaşıyor.

Dünyanın birçok yerini gezerek sanatını duvarlara resmeden Mattia, serbest bir sanatçı olarak kendini tanımlıyor. Graffiti ve sokak sanatına üzerine araştırmalar yürüten İtalyan sanatçı, kültürel antropoloji uzmanı olarak çağdaş alt kültürlerde kentsel ifade biçimleri ve yaratıcılığı üzerinde çalışmış.

Birçok sivil toplum örgütü ile birlikte mülteciler, göçmenler, engelliler ve diğer dezavantajlı gruplar için özel projeler üretmiş Mattia ile grafitti ve sokak sanatı üzerine Yuka Blend Magazine’in ilk sayısı için bir araya geldik.

Sanatçı bulunduğu bölgeye özgü sanat eserleri, özellikle duvar resimleri ve enstalasyonlar tasarlamak için mekân, tarih ve yerel topluluklarla diyaloğun son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Published
Categorized as Genel

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *