“Kıbrıs’ta kaybetmekte olduğumuz değerlerin, o kayıp ruhun, hâlâ burada saklı olduğunu düşünüyoruz.”

Lefkoşa Surlariçi uzun süredir gerçek değerinin hatırlanmasını bekliyor ve Kıbrıs’ta kaybetmekte olduğumuz değerlerin, o kayıp ruhun, hâlâ burada saklı olduğunu düşünüyoruz.

Surlariçi’nde yıllardır sürdürdüğümüz sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden kazandığımız deneyimleri bir araya getirdik ve bölgeye dinamizm katacak, eski ile yeninin harmanlandığı, çok kültürlü “Yuka Blend Sokak Festivali” projesini başlattık.

Yuka Blend Sokak Festivali’ni başlangıcından itibaren ele alırsak hayallerimizin ötesinde bir deneyim yaşadığımızı söyleyebiliriz. Uluslararası birçok sanatçıyla bağ kurduk; festival kapsamında 18 farklı ülkeden 100’e yakın sanatçı ile birlikte çalıştık ve festival süresince bölgeye 100’ün üzerinde grafitti kazandırıldı.
Sanatın bağlayıcı bir gücü var! Gelen sanatçıların birçoğuyla hâlâ iletişim halindeyiz ve ortak etkinler gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Dünyada artık bir festival turizmi olgusu var ve Yuka Blend’in de bu rolü üstlenerek Adanın tanıtımı konusunda yeni bir dil oluşturmasını amaçlıyoruz. Adanın tanıtımına ve turizmine alternatif çözümler üretmek, hem var olanı -gelenekseli- koruyacak hem de yeniye uyum sağlamamızı kolaylaştıracaktır.

Yuka Blend Sokak Festivail ile birlikte kazanım olarak gördüğümüz konular var: Halkın Surlariçi’ne geri dönmesi, unutulmaya yüz tutmuş sokak kültürünün yeniden kazanılması, yerli yatırımın Surlariçi’ne yönelmesi, kurumlar arası iş birliği ve Kıbrıs’ta yetişen genç yeteneklere (ressam, müzisyen, dj) fırsat sağlanması…

Published
Categorized as Genel

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *