Festival

Bir Dönüşüm Hikâyesi: Yuka Blend Sokak Festivali Sanat, Dönüşüm, Uyum
ve Salt Sevgi

Lefkoşa Surlariçi uzun süredir gerçek değerinin hatırlanmasını bekliyor ve Kıbrıs’ta kaybetmekte olduğumuz değerlerin, o kayıp ruhun, hâlâ burada saklı olduğunu düşünüyoruz.

Surlariçi’nde yıllardır sürdürdüğümüz sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden kazandığımız deneyimleri bir araya getirdik ve bölgeye dinamizm katacak, eski ile yeninin harmanlandığı, çok kültürlü “Yuka Blend Sokak Festivali” projesini başlattık.

Lefkoşa Surlariçi binlerce yıl birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihiyle ve mimari yapısıyla eşsiz bir bölgedir. Surlariçi’nin daracık sokaklarında yaşanmış ve yaşanmaya devam eden bir mahalle kültürü vardır. Bandabuliya’da Ali Dayı -gözleri görmez ama güven üstüne kurulu bir anlayışla- ufacık arabasında sebze-meyve satar. Yedilerin gülü Naciye Nene’miz, Mesutoğlu Bakkaliyesi (muhtar), ayakkabıcı Arif Abi’miz, fırıncı İlker Abi’miz ve Arasta’nın diğer tüm cana yakın esnafı…

Yuka Blend Sokak Festivali’ni başlangıcından itibaren ele alırsak hayallerimizin ötesinde bir deneyim yaşadığımızı söyleyebiliriz. Uluslararası birçok sanatçıyla bağ kurduk; festival kapsamında 18 farklı ülkeden 100’e yakın sanatçı ile birlikte çalıştık ve festival süresince bölgeye 100’ün üzerinde grafitti kazandırıldı.
Sanatın bağlayıcı bir gücü var! Gelen sanatçıların birçoğuyla hâlâ iletişim halindeyiz ve ortak etkinler gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Dünyada artık bir festival turizmi olgusu var ve Yuka Blend’in de bu rolü üstlenerek Adanın tanıtımı konusunda yeni bir dil oluşturmasını amaçlıyoruz. Adanın tanıtımına ve turizmine alternatif çözümler üretmek, hem var olanı -gelenekseli- koruyacak hem de yeniye uyum sağlamamızı kolaylaştıracaktır.

Yuka Blend Sokak Festivail ile birlikte kazanım olarak gördüğümüz konular var: Halkın Surlariçi’ne geri dönmesi, unutulmaya yüz tutmuş sokak kültürünün yeniden kazanılması, yerli yatırımın Surlariçi’ne yönelmesi, kurumlar arası iş birliği ve Kıbrıs’ta yetişen genç yeteneklere (ressam, müzisyen, dj) fırsat sağlanması…

Yuka Blend Sokak Festivali 2016

2016 yılında Yuka Blend’in ruhu bizi sadece bir günlüğüne ziyaret etti.

Adeta değişimin bir habercisi gibi Lefkoşa Surlariçi’ni saran bu ruh ile daracık bir sokak olan Uray Sokak’ta binlerce insan bir araya gelerek harika saatler geçirdi. Surlariçi gibi eski ve unutulmuş bir bölgenin, özellikle de Bandabuliya Sokağının yeniden canlandığına şahit olduk.

2016 yılının etkinlikleri arasında adanın her yanından sanatçıların katıldığı canlı graffiti performansları, DJ’ler, atölye çalışmaları, standlar ve dans gösterileri vardı.

Yuka Blend Sokak Festivali 2017

2017 yılında Yuka Blend Sokak Festivali 20.000’den fazla insanı Surlariçi’nin sokaklarında ağırladı ve festivale 80’den fazla sanatçı katıldı. 13 ayrı sahnenin yaydığı enerji ile canlı graffiti performansları, dans gösterileri,
DJ’ler, canlı müzik, atölye çalışmaları ve performanslar, Lefkoşa şehrinin güzel sokaklarında dolaştı. Sokaklar kayıp ruhuna kavuştu.

Böyle bir kalabalığın daha önce geçilmeyen sokaklardan geçmelerini görmek ve akışı hissetmek…

Yuka Blend Sokak Festivali 2018

Lefkoşa Surlariçi’nin tarihi ve otantik atmosferinde bir hafta boyunca 30.000’den fazla insanı bir araya getiren Yuka Blend Sokak Festivali, 2018’de, yaşamın sırlarını simgeleyen dört element; toprak, hava, su ve ateşle temsil edildi.

Türkiye, Yunanistan, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, Lüksemburg, Peru, Ekvador, Polonya, Guetamala, Nikaragua ve adamızdan birçok önemli sanatçıyı ağırlandı. Festival kapsamında Çiçeklendirme Projesi başlatıldı ve bisikletlerle kültürel turlar yapıldı. Atölye çalışmaları, tematik müzik geceleri, sergiler, gölge oyunları, dans ve sahne gösterileri düzenlendi. Adamızdan katılan birçok ünlü müzisyen, DJ ve performans sanatçısının yer aldığı konser programında genç yeteneklere de sahne imkânı sağlandı.

Festival, sufi müzik geleneğini çağdaş müzik tınılarıyla harmanlayarak gelenekselle yeni, doğuyla batı arasında müzikal bir uyum sağlayan dünyaca ünlü sanatçı Mercan Dede ile sonlandı.